Category Archives: Uncategorized

Football regional finals

Radio Free Cabarrus/485 Sports will broadcast the 4AA Western Regional with Vance at Myers Park and the 3A Western Regional with Monroe at Charlotte Catholic. Kickoffs are set for 7:30. Both games will be on the NFHS Network.

Here is the complete line-up of games. Many of these games are also on the NFHS Network:

1A FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

EAST

#5 Northside-Pinetown (7-2) @ #2 Northampton Co. (3-3)

WEST

#4 Murphy (8-1) @ #2 Robbinsville (8-0)

1AA FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

EAST

#2 Louisburg (6-2) @ #1 Tarboro (7-0)

WEST

#8 Polk County (5-1) @ #2 East Surry (8-1)

2A FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

EAST

#3 Northeastern/#7 Eastern Randolph winner vs. #1 Reidsville (8-0)

WEST

#2 Mountain Heritage (6-1) @ #1 Hendersonville (7-2)

2AA FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

EAST

#2 St. Pauls (7-0) @ #1 Washington (7-1)

WEST

#7 Salisbury (7-2) @ #1 North Davidson (8-1)

3A FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

EAST

#5 Western Alamance (9-0) @ #3 Havelock (9-0)

WEST

#7 Monroe (7-2) @ #4 Charlotte Catholic (8-)

3AA FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

EAST

#7 Clayton (8-1) @ #1 Cleveland (9-0)

WEST

#8 Dudley (8-1) @ #2 Mount Tabor (9-0)

4A FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

EAST

#3 New Bern (7-1) @ #1 Cardinal Gibbons (8-0)

WEST

#6 Butler (8-1) @ #1 Grimsley (8-0)

4AA FOOTBALL STATE CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

EAST

#5 Wake Forest (7-1) @ #2 Rolesville (8-0)

WEST

#5 Z.B. Vance (8-1) @ #2 Myers Park (9-0)

Football playoffs are here

Radio Free Cabarrus/485 Sports will have announcers and crews at three game tonight, Friday, April 16, as the NCHSAA football playoff begin:

James Alverson, James Melick and crew are calling the Green Hope at Hough matchup.

John Voncannon and Chris Hudson call the action as West Lincoln visits Mount Pleasant.

Perry Gabriel and Mark Plemmons will broadcast the Jay M. Robinson at Kings Mountain game.

All games will be on the NFHS Network.

A lot of broadcasts tonight

1A Football Playoffs First Round Approved BroadcastsEast

#1 West Columbus (2-3) vs. #8 Pamlico County (4-2)#4 Rosewood (6-1) vs. #5 Northside-Pinetown (5-2); NFHS NetworkWGBR Radio (Audio-Only)#3 Bear Grass Charter (3-1) vs. #6 Perquimans (4-1)#2 Northampton Co. (1-3) vs. #7 North Duplin (3-4)

West

#1 Elkin (5-1) vs. #8 Andrews (4-2); NFHS NetworkWIFM Radio (Audio-Only)WWWC Radio (Audio-Only)#4 Murphy (6-1) vs. #5 Thomas Jefferson (6-0); FYNTV.com (Live Video)WCAB Radio (Audio-Only)#3 Mitchell (6-0) vs. #6 Christ the King (4-3); WTOE Radio (Audio-Only)#2 Robbinsville (7-0) vs. #7 Winston-Salem Prep (5-2); Robbinsville High School (Live Video)FYNTV.com (Live Video)WBHN Radio (Audio-Only)

1AA Football Playoffs First Round Approved Broadcasts

East

#1 Tarboro (5-0) vs. #8 Manteo (2-4); NFHS NetworkWOBX Radio 98.1 FM, Manteo (Audio-Only)#4 John A. Holmes (5-0) vs. #5 Princeton (7-0) #3 East Carteret (5-2) vs. #6 Hobbton (2-5); NFHS Network#2 Louisburg (4-2) vs. #7 Lakewood (2-5); NFHS Network

West#8 Polk County (4-1) def. #1 North Stanly (6-0) (COVID-19)#4 North Rowan (4-2) vs. #5 Community School of Davidson (5-2)#3 Pine Lake Prep (7-0) vs. #6 Mount Airy (4-2); YouTube Live (Pine Lake Prep) (Live Video); WPAQ/WSYD Radio, Mount Airy (Audio-Only)#2 East Surry (6-1) vs. #7 North Moore (4-3); NFHS Network

2A Football Playoffs First Round Approved Broadcasts

East#1 Reidsville (6-0) vs. #8 Southwest Onslow (4-1); WJCV Radio (Audio-Only)#4 Wallace-Rose Hill (4-3) vs. #5 Red Springs (4-1); NFHS Network#3 Northeastern (4-0) vs. #6 Kinston (5-1); WRNS Radio, Kinston (Audio-Only)East Carolina Radio 104.9 FM, Elizabeth City (Audio-Only)#2 Clinton (7-0) vs. #7 Eastern Randolph (4-1); NFHS NetworkWCLN Radio (Audio-Only)

West#1 Hendersonville (5-2) vs. #8 Bunker Hill (6-1); NFHS Network#4 Shelby (5-2) vs. #5 Walkertown (5-0); Shelby High School (Live Video)#3 Mount Pleasant (7-0) vs. #6 West Lincoln (5-2); NFHS NetworkWLON Radio/KTC Broadcasting (Audio-Only)#2 Mountain Heritage (4-1) vs. #7 Forbush (6-0); NFHS NetworkWKYK Radio (Audio-Only)

2AA Football Playoffs First Round Approved Broadcasts

East#1 Washington (5-1) vs. #8 South Granville (5-2); Big Sports Digital Network (Live Video)#4 Croatan (6-1) vs. #5 McMichael (2-5); NFHS Network#3 Southwest Edgecombe (5-2) vs. #6 Roanoke Rapids (5-1)#2 St. Pauls (5-0) vs. #7 Randleman (7-0)

West#1 North Davidson (6-1) vs. #8 Pisgah (6-1); NFHS NetworkKnights Sports Network (Audio-Only); WPTL Radio 101.7 FM, Pisgah (Audio-Only)#4 Ashe County (7-0) vs. #5 Oak Grove (5-2); NFHS NetworkYourTriadSports (Audio-Only); SkyBest TV (Tape-Delay)#3 Hibriten (7-0) vs. #6 Burns (5-2); WKVS Radio 103.3, Lenoir (Audio-Only)#2 Maiden (6-0) vs. #7 Salisbury (5-2); Maiden High School (Live Video)WNNC Radio, Hickory (Audio-Only); WSAT Radio, Salisbury (Audio-Only) 

3A Football Playoffs First Round Approved Broadcasts

East#1 Rocky Mount (6-1) vs. #8 Eastern Alamance (5-1); NFHS Network; WBAG Radio (Audio-Only)#4 Terry Sanford (6-1) vs. #5 Western Alamance (7-0); NFHS Network#3 Havelock (7-0) vs. #6 Southern Guilford (5-2); NFHS Network#2 Northwood (5-2) vs. #7 West Carteret (5-2); NFHS NetworkWest#1 A.C. Reynolds (6-1) vs. #8 West Rowan (4-2); NFHS NetworkWNNC Radio (Audio-Only)#4 Charlotte Catholic (5-1) vs. #5 Crest (6-1); WOHS Radio/KTC Broadcasting (Audio-Only); YouTube Live (Charlotte Catholic) (Live Video)#3 Kings Mountain (7-0) vs. #6 J.M. Robinson (5-2); NFHS Network; YouTube Live (KMHS Sports)#2 Statesville (5-1) vs. #7 Monroe (5-2); NFHS Network; WAME Radio (Audio-Only) 

3AA Football Playoffs First Round Approved

#1 Cleveland (7-0) vs. #8 Southern Durham (5-1); NFHS NetworkWKJO Radio (Audio-Only)#4 J.H. Rose (6-0) vs. #5 Lee County (7-0); NFHS Network; WFJA Radio 105.5, Sanford (Audio-Only)#3 West Brunswick (5-1) vs. #6 Chapel Hill (5-1); ATMC Facebook Live (Live Video)#2 Southeast Guilford (6-1) vs. #7 Clayton (6-1)West#1 Watauga (5-1) vs. #8 Dudley (6-1); NFHS Network; SkyBest TV (Tape-Delay Video)#4 A.L. Brown (6-1) vs. #5 T.C. Roberson (6-1); NFHS Network#3 Weddington (6-0) vs. #6 Asheville (5-2); NFHS NetworkWIXE Radio (Audio-Only)#2 Mount Tabor (7-0) vs. #7 Alexander Central (5-2); NFHS Network; WACB Radio (Audio-Only) 4A Football Playoffs First Round Approved Broadcasts

East

#1 Cardinal Gibbons (6-0) vs. #8 Pine Forest (4-2); NFHS Network#4 Richmond (3-0) vs. #5 Middle Creek (6-1); NFHS Network; WAYN Radio (Audio-Only)#3 New Bern (5-1) vs. #6 Scotland (4-1); NFHS Network252 ESPN Radio (Audio-Only); WLNC Radio (Audio-Only)#2 South View (6-1) vs. #7 Jack Britt (4-1)

West

#1 Grimsley (6-0) vs. #8 East Forsyth (3-3); NFHS NetworkWSJS Radio (Audio-Only)Greensboro Sports Radio (Audio-Only)#4 South Caldwell (3-2) vs. #5 Hillside (5-1); NFHS Network#3 Glenn (5-1) vs. #6 Butler (6-1); NFHS Network#2 Providence (6-1) vs. #7 Hickory Ridge (5-2); NFHS Network

4AA Football Playoffs First Round Approved Broadcasts

East

#1 Apex Friendship (7-0) vs. #8 Pinecrest (5-2); NFHS NetworkMoore Sports Radio (Audio-Only)#4 Millbrook (5-2) vs. #5 Wake Forest (5-1); MyRDC 28 (Raleigh); NFHS Network#3 Hoggard def. #6 Leesville Road (5-2) (COVID-19)#2 Rolesville (6-0) vs. #7 Holly Springs (4-3); NFHS Network

West

#1 Hough (7-0) vs. #8 Green Hope (4-1); NFHS Network (D1 Media)NFHS Network#4 Ardrey Kell (6-1) vs. #5 Z.B. Vance (6-1); NFHS Network (D1 Media)NFHS Network#3 Panther Creek (7-0) vs. #6 Olympic (6-1); NFHS Network (D1 Media)#2 Myers Park (7-0) vs. #7 Northwest Guilford (6-1); NFHS Network

A Showcase: 3 Nights in Nov

Three Nights in November is showing area baseball talent, mostly juniors and rising seniors, who want to play at the next level. Watch Night 3 here on NFHS Network.

https://www.nfhsnetwork.com/events/radio-free-cabarrus/evt8efd173491

James Melick, Mark Plemmons and company call the action.

Watch some of the action from Night 1 of 3 Nights in November

Kannapolis vs Rowan

The Kannapolis Towelers battle Rowan County in NC3 Baseball. Spencer Ball and Brian Nelson calling the action.

Regional finals

Radio Free Cabarrus-485 Sports is producing 11 of the 16  regional finals for the NCHSAA Basketball Championships.  All games are on the NFHS Network. If you don’t already subscribe it’s $10.95 and it includes all regionals, plus next week’s state title games.

The games will available on-demand for replay after the broadcasts as well.

The Regionals

1A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

East

#1 North Edgecombe (27-2) vs. #6 Henderson Collegiate (25-10)

@ Minges Coliseum (ECU), Greenville, 12:00 noon

West

#2 Winston-Salem Prep (21-8) vs. #4 Chatham Charter (32-1)

@ Tarlton Complex (CVCC), Hickory, 4:30 p.m.

1A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

East

#3 Weldon (26-1) vs. #9 Bishop McGuinness (24-4)

@ Minges Coliseum (ECU), Greenville, 2:00 p.m.

West

#1 Murphy (29-0) vs. #2 Alleghany (27-3)/#3 Mitchell (22-5)

@ Tarlton Complex (CVCC), Hickory, 2:15 p.m.

2A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

East

#1 South Granville (29-0)/#4 Reidsville (26-2) vs. #3 Farmville Central (28-2)

@ Minges Coliseum (ECU), Greenville, 6:00 p.m.

West

#1 Forest Hills (29-0) vs. #3 Shelby (25-3)

@ Shuford Gym (LR), Hickory, 2:15 p.m.

2A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

East

#1 Farmville Central (24-3) vs. #3 Kinston (27-3)

@ Minges Coliseum (ECU), Greenville, 4:00 p.m.

West

#1 Salisbury (28-1)/#4 Forbush (28-2) vs. #3 Newton-Conover (28-2)

@ Tarlton Complex (CVCC), Hickory, 12:00 noon

3A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

East

#1 Westover (29-0) vs. #3 Northwood (27-2)

@ Capel Arena (FSU), Fayetteville, 6:00 p.m.

West

#3 Freedom (28-1) vs. #5 Hunter Huss (26-4)

@ Shuford Gym (LR), Hickory, 6:45 p.m.

3A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

East

#3 E.E. Smith (30-1) vs. #5 Jacksonville (24-3)

@ Capel Arena (FSU), Fayetteville, 2:00 p.m.

West

#1 Freedom (29-0) vs. #2 Southeast Guilford (29-1)

@ Shuford Gym (LR), Hickory, 4:30 p.m.

4A MEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

East

#9 Lumberton (25-5) vs. #3 Pinecrest (27-3)

@ Capel Arena (FSU), Fayetteville, 12:00 noon

West

#1 North Mecklenburg (29-1) vs. #2 Olympic (22-6)

@ Shuford Gym (LR), Hickory, 12:00 noon

4A WOMEN’S BASKETBALL CHAMPIONSHIP REGIONAL FINALS PAIRINGS

East

#1 Southeast Raleigh (26-1) vs. #10 Millbrook (24-6)

@ Capel Arena (FSU), Fayetteville, 4:00 p.m.

West

#1 Mallard Creek (27-2) vs. #7 Zebulon B. Vance (25-5)

@ Tarlton Complex (CVCC), Hickory, 6:45 p.m.

Regional semis

Radio Free Cabarrus/485 Sports is broadcasting the Northwest Guilford at Olympic game on the NFHS Network.
Here are the other live Video Stream Broadcasts on NFHS Network:
4A WBB – #1 Southeast Raleigh (25-1) vs. #5 Ashley (25-4)
4A WBB – #10 Millbrook (23-6) vs. #11 Apex Friendship (24-2)
2A MBB – #1 Forest Hills (28-0) vs. #5 Mountain Heritage (26-1)
4A MBB – #2 Leesville Road (21-7) vs. #3 Pinecrest (26-3)
4A MBB – #2 Olympic (21-6) vs. #3 Northwest Guilford (24-4)

Below is a list of approved audio-only/radio broadcasts for the fourth round of the NCHSAA Playoffs.

1A Women’s Basketball Fourth Round Approved Broadcasts

#2 Alleghany (27-3) vs. #3 Mitchell (22-5)
WTOE Radio – AUDIO-ONLY/RADIO – 1470 AM, Spruce Pine & www.wtoe.com

2A Men’s Basketball Fourth Round Approved Broadcasts

#2 Kinston (26-3) vs. #3 Farmville Central (27-2)
Hoop State Network – Live Internet Video Stream (Non-NFHS Network) – www.YouTube.com/HoopStateNetwork

#1 Forest Hills (28-0) vs. #5 Mountain Heritage (26-1)
WKYK Radio – AUDIO-ONLY/RADIO – 940 AM, Burnsville & www.wkyk.com

3A Women’s Basketball Fourth Round Approved Broadcasts

#1 Freedom (28-0) vs. #5 Enka (24-4)
WNC Sports Network – AUDIO-ONLY/RADIO – www.wncsportsnetwork.com
Fokus Productions – Delayed/On-demand Internet Video Stream (non-NFHS Network) – www.youtube.com

3A Men’s Basketball Fourth Round Approved Broadcasts

#1 Westover (28-0) vs. #4 Clayton (26-2)
CRN Sports Network – AUDIO-ONLY/RADIO – www.crnsports.org

#3 Freedom (27-1) vs. #10 Weddington (22-7)
Fokus Productions – Delayed/On-demand Internet Video Stream (non-NFHS Network) – www.youtube.com

4A Men’s Basketball Fourth Round Approved Broadcasts

#2 Leesville Road (21-7) vs. #3 Pinecrest (26-3)
Moore Sports Radio – AUDIO-ONLY/RADIO – www.mooresportsradio.com

#2 Olympic (21-6) vs. #3 Northwest Guilford (24-4)
Radio Free Cabarrus (NFHS Network) – Live Internet Video Streaming (NFHS Network) – https://www.nfhsnetwork.com

Leap Day basketball

Game Day for Round 3

The Third Round of the N.C. High School Athletic Association basketball playoffs continues on Leap Day, Feb. 29, 2020, with a full slate of action. Radio Free Cabarrus/485 Sports will broadcast the 4A match-up of Vance at Olympic on the NFHS Network. Pregame is set for 1:45 p.m.

2020 Men’s Basketball Championships 4A

On to Round 2

Radio Free Cabarrus/485 Sports

Radio Free Cabarrus/485 Sports will be broadcasting live from Vance High School in Charlotte Thursday, Feb. 27. Pregame is approximately 5:45 p.m. Tip of the girls 4A game between Butler and Vance will be at 6 p.m. The boys game will follow with Glenn and Vance.

Second Round Broadcasts NFHS Network
NFHS Network Live Video Streams

1A WBB – #25 River Mill Academy (15-11) vs. #9 Bishop McGuinness (21-4)
3A WBB – #23 Southwest Guilford (19-9) vs. #7 Central Cabarrus (22-5)
4A WBB ­- #10 David W. Butler (19-9) vs. #7 Zebulon B. Vance (22-5)
4A WBB – #16 Leesville Road (17-8) vs. #1 Southeast Raleigh (23-1)
4A WBB – #12 North Mecklenburg (19-7) vs. #5 Myers Park (19-8)
4A WBB – #15 Garner (20-7) vs. #2 Wakefield (21-3)
4A WBB – #14 Seventy-First (19-8) vs. #3 Holly Springs (18-7)
2A MBB – #17 Salisbury (17-9) vs. #1 Forest Hills (26-0)
3A MBB – #18 Parkland (22-4) vs. #2 Cox Mill (24-3)
3A MBB – #10 Weddington (20-7) vs. #7 Statesville (19-6)
3A MBB – #10 Southern Durham (20-5) vs. #7 J.H. Rose. (23-3)
4A MBB – #10 Panther Creek (22-6) vs. #7 Millbrook (22-3)
4A MBB – #16 Green Hope (18-9) vs. #1 Garner (21-5)
4A MBB – #11 Rolesville (17-7) vs. #6 Heritage (14-9)
4A MBB – #15 Wakefield (17-9) vs. #2 Leesville Road (19-7)
4A MBB – #9 Lumberton (22-5) vs. #8 Apex Friendship (23-4)
4A MBB – #10 Glenn (16-11) vs. #7 Zebulon B. Vance (21-6)
4A MBB – #9 Grimsley. (17-7) vs. #8 Hickory (21-5)

All approved broadcasts

Below is the list of approved broadcasts for the 2020 Basketball Playoffs Second Round. All broadcasts must be requested through the online form under the media tab of the NCHSAA Website. Rights fees must be paid to the host school prior to the start of the broadcast.

1A Men’s Basketball Second Round
#6 Starmount (20-7) vs. #22 Cherryville (17-10)
KTC Broadcasting – AUDIO-ONLY/RADIO – www.KTCBroadcasting.com

#8 Mitchell (10-12) vs. #24 Community School of Davidson (14-12)
WTOE Radio – AUDIO-ONLY/RADIO – 1470 AM, Spruce Pine & www.wtoe.com

1A Women’s Basketball Second Round
#3 Mitchell (19-5) vs. #14 Mount Airy (15-11)
WTOE Radio – AUDIO-ONLY/RADIO – 1470 AM, Spruce Pine & www.wtoe.com

#8 Lincoln Charter (21-5) vs. #9 Cherokee (17-9)
WNCC Radio – AUDIO-ONLY/RADIO – 104.1 FM, Cherokee & www.1041wncc.com

2A Men’s Basketball Second Round
#5 Mountain Heritage (24-1) vs. #21 North Lincoln (17-8)
WKYK Radio – AUDIO-ONLY/RADIO – 940 AM, Burnsville & www.wkyk.com

#3 Shelby (22-3) vs. #19 Patton (20-7)
KTC Broadcasting – AUDIO-ONLY/RADIO – www.KTCBroadcasting.com

#7 Hendersonville (22-5) vs. #10 East Lincoln (24-4)
KTC Broadcasting – AUDIO-ONLY/RADIO – www.KTCBroadcasting.com

#2 Kinston (24-3) vs. #18 Clinton (13-10)
WCLN Radio – AUDIO-ONLY/RADIO – 1170 AM, Clinton & www.oldies1170.com

2A Women’s Basketball Second Round
#5 Mountain Heritage (20-6) vs. #12 Brevard (18-6)
WKYK Radio – AUDIO-ONLY/RADIO – 940 AM, Burnsville & www.wkyk.com

#2 East Burke (25-3) vs. #18 West Wilkes (19-6)
3WC Radio– Live Video Stream (Non-NFHS Network) – FPSN Facebook
WFSC Radio – AUDIO-ONLY/RADIO – 100.1FM (Wilkesboro), 103.5FM (Elkin), 1240AM & 12403wc.com

#8 Ashe County (20-6) vs. #9 Forest Hills (18-7)
SkyBest TV – DELAYED/ON- DEMAND VIDEO – SkyBest TV covering Ashe, Watauga, Avery, and Alleghany counties.
– www.wptlradio.net

#7 Franklin (20-6) vs. #10 Bunker Hill (21-7)
WFSC Radio – AUDIO-ONLY/RADIO – wfscradio.com

3A Women’s Basketball Second Round
#5 Enka (22-4) vs. #12 Northern Guilford (21-6)
WNC Sports Network – AUDIO-ONLY/RADIO – www.wncsportsnetwork.com

3A Men’s Basketball Second Round
#4 Clayton (24-2) vs. #13 Northern Nash (22-5)
CRN Sports Network – AUDIO-ONLY/RADIO – www.CRNsports.org

4A Men’s Basketball Second Round
#3 Pincrest (24-3) vs. #14 Riverside (20-8)
MooreSportsRadio.com – LIVE STREAM INTERNET – MooreSportsRadio.com

#7 Zebulon B. Vance (22-5) vs. #10 Glenn (16-11)
Radio Free Cabarrus/485 Sports- LIVE STREAM INTERNET

#1 Garner Magnet (21-5) vs. #16 Green Hope (18-9)
Trojan Sports Network – AUDIO-ONLY/RADIO – Facebook Live (Audio Only)

4A Women’s Basketball Second Round

#7 Zebulon B. Vance (22-5) vs. #10 David W. Butler (19-9)
Radio Free Cabarrus/485 Sports – LIVE INTERNET STREAM

#6 McDowell (12-12) vs. #11 East Forsyth (17-10)
WBRM Radio AM/FM- AUDIO-ONLY/RADIO- Over the air radio only

B-ball playoffs set

Radio Free Cabarrus/485 Sports is planning to originate at least four first round game broadcasts. Their will be other NFHS Network broadcasts as well. Check back for links and games later.

Games being played at Cabarrus County, Union County and Iredell-Statesville Schools have Pixelott/automated camera broadcasts.

Men’s pairings

CHAPEL HILL, NC – The NCHSAA finalized the playoff brackets for the 2020 Men’s Basketball Playoff Brackets. First round matchups are scheduled for Tuesday, February 25, 2020 at the home of the higher seeded team. Times are to be determined and will be posted on the MaxPreps Interactive Bracket on the NCHSAA Basketball page. Check with the host school to confirm gametime.

2020 NCHSAA 1A Men’s Basketball Playoffs

First Round Pairings

West

#1 Lincoln Charter (24-2) vs. #32 Highlands (10-16)

#16 Union Academy (18-8) vs. #17 Christ the King (15-11)

#8 Mitchell (9-12) vs. #25 Andrews (18-6)

#9 Hiwassee Dam (10-16) vs. #24 Community School of Davidson (13-12)

#5 Hayesville (23-3) vs. #28 Swain County (14-10)

#12 Pine Lake Prep (17-9) vs. #21 Bishop McGuinness (12-13)

#13 Cherokee (17-9) vs. #20 South Stokes (12-14)

#4 Chatham Charter (28-1) vs. #29 Highland Tech (7-17)

#3 Mountain Island Charter (20-5) vs. #30 Carolina International (7-23)

#14 South Stanly (19-6) vs. #19 Queens Grant (18-10)

#6 Starmount (19-7) vs. #27 Clover Garden (18-11)

#11 Mount Airy (15-9) vs. #22 Cherryville (16-10)

#7 North Rowan (20-7) vs. #26 North Stanly (14-11)

#10 Bessemer City (18-6) vs. #23 North Stokes (15-10)

#15 East Surry (17-6) vs. #18 Thomas Jefferson (17-7)

#2 Winston-Salem Prep (17-8) vs. #31 Elkin (10-15)

East

#1 North Edgecombe (23-2) vs. #32 Franklin Academy (12-12)

#16 Research Triangle (17-7) vs. #17 Rosewood (16-4)

#8 Princeton (19-4) vs. #25 Falls Lake Academy (15-11)

#9 Cape Hatteras (14-6) vs. #24 Warren County (10-13)

#5 Granville Central (19-7) vs. #28 Perquimans (13-12)

#12 Weldon (16-6) vs. #21 Louisburg (16-9)

#13 Chatham Central (21-6) vs. #20 Northwest Halifax (16-8)

#4 West Columbus (20-4) vs. #29 Northampton County (7-13)

#3 East Carteret (20-3) vs. #30 Lejeune (12-11)

#14 Voyager Academy (22-6) vs. #19 Wilson Prep (17-7)

#6 Henderson Collegiate (21-10) vs. #27 River Mill Academy (18-9)

#11 Pender (19-7) vs. #22 Camden County (17-9)

#7 Pamlico County (17-7) vs. #26 KIPP Pride (10-13)

#10 Washington County (21-2) vs. #23 Tarboro (16-9)

#15 Riverside-Martin (16-9) vs. #18 Columbia (15-10)

#2 John A. Holmes (25-1) vs. #31 Roxboro Community (13-13)

2020 NCHSAA 2A Men’s Basketball Playoffs

First Round Pairings

West

#1 Forest Hills (25-0) vs. #32 Pisgah (12-14)

#16 Smoky Mountain (14-10) vs. #17 Salisbury (16-9)

#8 Lake Norman Charter (20-6) vs. #25 West Stanly (16-11)

#9 West Wilkes (18-7) vs. #24 Franklin (16-9)

#5 Mountain Heritage (23-1) vs. #28 Walkertown (9-14)

#12 West Caldwell (22-4) vs. #21 North Lincoln (16-8)

#13 Lexington (20-5) vs. #20 North Surry (16-10)

#4 Hibriten (23-3) vs. #29 Draughn (13-12)

#3 Shelby (21-3) vs. #30 Wilkes Central (14-9)

#14 Madison (17-8) vs. #19 Patton (19-7)

#6 North Davidson (23-4) vs. #27 Central Davidson (15-9)

#11 Atkins (20-6) vs. #22 South Point (18-9)

#7 Hendersonville (21-5) vs. #26 Newton-Conover (15-10)

#10 East Lincoln (23-4) vs. #23 East Burke (14-12)

#15 R-S Central (16-10) vs. #18 North Forsyth (19-7)

#2 West Stokes (22-4) vs. #31 Lincolnton (11-14)

East

#1 South Granville (26-0) vs. #32 Croatan (9-14)

#16 Carrboro (15-10) vs. #17 Trinity (13-11)

#8 Goldsboro (19-4) vs. #25 McMichael (12-12)

#9 First Flight (18-8) vs. #24 Wheatmore (15-10)

#5 Randleman (18-4) vs. #28 South Lenoir (13-10)

#12 Hertford County (21-5) vs. #21 Thomasville (16-9)

#13 Whiteville (15-6) vs. #20 Fairmont (13-12)

#4 Reidsville (23-2) vs. #29 Bartlett Yancey (13-12)

#3 Farmville Central (24-2) vs. #30 Jordan-Matthews (10-16)

#14 Washington (17-8) vs. #19 Greene Central (14-11)

#6 Morehead (20-6) vs. #27 Currituck County (13-11)

#11 SouthWest Edgecombe (19-6) vs. #22 Ledford (15-11)

#7 St. Pauls (21-5) vs. #26 Red Springs (11-13)

#10 Dixon (19-7) vs. #23 T.W. Andrews (14-11)

#15 Anson (10-13) vs. #18 Clinton (12-10)

#2 Kinston (23-3) vs. #31 East Duplin (15-9)

There will be lots of high-flying action as the playoffs begin Tuesday. Todd Mauldin/Courtesy of Independent Tribune

2020 NCHSAA 3A Men’s Basketball Playoffs

First Round Pairings

West

#1 Mount Tabor (23-3) vs. #32 Ashbrook (9-16)

#16 Southwestern Randolph (17-9) vs. #17 Tuscola (17-10)

#8 Northern Guilford (16-9) vs. #25 Jay M. Robinson (12-13)

#9 Ben L. Smith (18-7) vs. #24 Alexander Central (16-11)

#5 Hunter Huss (22-4) vs. #28 Kings Mountain (12-14)

#12 A.L. Brown (17-8) vs. #21 Forestview (17-10)

#13 Crest (16-9) vs. #20 Central Cabarrus (16-9)

#4 Charlotte Catholic (22-3) vs. #29 North Buncombe (14-11)

#3 Freedom (24-1) vs. #30 Asheboro (13-12)

#14 T.C. Roberson (17-9) vs. #19 Dudley (16-9)

#6 A.C. Reynolds (19-8) vs. #27 Monroe (13-12)

#11 Hickory (20-5) vs. #22 Southwest Guilford (12-13)

#7 Statesville (18-6) vs. #26 Concord (11-13)

#10 Weddington (19-7) vs. #23 Sun Valley (16-11)

#15 West Rowan (15-9) vs. #18 Parkland (21-4)

#2 Cox Mill (23-3) vs. #31 Stuart Cramer (12-13)

East

#1 Westover (25-0) vs. #32 Northeast Guilford (9-16)

#16 Lee County (9-16) vs. #17 Western Alamance (19-6)

#8 Hunt (16-8) vs. #25 C.B. Aycock (15-11)

#9 Southern Lee (15-10) vs. #24 Rocky Mount (12-11)

#5 Eastern Guilford (20-6) vs. #28 Jacksonville (14-11)

#12 South Johnston (21-4) vs. #21 Topsail (12-12)

#13 Northern Nash (21-5) vs. #20 Vance County (19-6)

#4 Clayton (23-2) vs. #29 Harnett Central (13-11)

#3 Northwood (23-2) vs. #30 East Chapel Hill (11-14)

#14 Northside-Jacksonville (17-7) vs. #19 Terry Sanford (17-6)

#6 West Carteret (20-4) vs. #27 Cleveland (15-11)

#11 Cape Fear (17-5) vs. #22 East Wake (16-9)

#7 J.H. Rose (22-3) vs. #26 Chapel Hill (11-14)

#10 Southern Durham (19-5) vs. #23 Walter M. Williams (16-10)

#15 Eastern Wayne (14-11) vs. #18 West Brunswick (17-9)

#2 New Hanover (21-5) vs. #31 Person (11-14)

2020 NCHSAA 4A Men’s Basketball Playoffs

First Round Pairings

West

#1 North Mecklenburg (26-1), BYE

#16 Lake Norman (14-11) vs. #17 South Mecklenburg (12-11)

#8 Hickory Ridge (21-5), BYE

#9 Grimsley (16-7) vs. #24 McDowell (10-13)

#5 R.J. Reynolds (16-9), BYE

#12 Hough (17-9) vs. #21 Rocky River (11-12)

#4 Independence (20-7), BYE

#13 Richmond (19-8) vs. #20 Butler (12-13)

#3 Northwest Guilford (22-4), BYE

#14 West Charlotte (15-10) vs. #19 Phillip O. Berry (10-12)

#6 Ardrey Kell (21-6), BYE

#11 Harding University (17-8) vs. #22 Porter Ridge (14-13)

#7 Zebulon B. Vance (21-6), BYE

#10 Glenn (15-11) vs. #23 Mallard Creek (9-16)

#2 Olympic (19-6), BYE

#15 Myers Park (18-8) vs. #18 Page (15-11)

East

#1 Garner (21-5), BYE

#16 Green Hope (17-9) vs. #17 Sanderson (15-10)

#8 Apex Friendship (23-4), BYE

#9 Lumberton (21-5) vs. #24 South Central (9-16)

#5 Hillside (19-5), BYE

#12 Middle Creek (19-7) vs. #21 Enloe (11-12)

#4 Hoggard (21-6), BYE

#13 Laney (17-8) vs. #20 Holly Springs (11-15)

#3 Pinecrest (24-3), BYE

#14 Riverside-Durham (19-8) vs. #19 Overhills (15-9)

#6 Heritage (14-9), BYE

#11 Rolesville (16-7) vs. #22 Pine Forest (12-12)

#7 Millbrook (22-3), BYE

#10 Panther Creek (21-6) vs. #23 South View (11-12)

#2 Leesville Road (19-7), BYE

#15 Wakefield (16-9) vs. #18 Knightdale (16-10)

Women’s pairings

The NCHSAA finalized the playoff brackets for the 2020 Women’s Basketball Playoff Brackets. First round matchups are scheduled for Tuesday, February 25, 2020 at the home of the higher seeded team. Times are to be determined and will be posted on the MaxPreps Interactive Bracket on the NCHSAA Basketball page. Check with the host school to confirm gametime.

2020 NCHSAA 1A Women’s Basketball Playoffs

First Round Pairings

West

#1 Murphy (25-0) vs. #32 Pine Lake Prep (7-18)

#16 Union Academy (17-8) vs. #17 Rosman (10-12)

#8 Lincoln Charter (20-5) vs. #25 South Stokes (9-16)

#9 Cherokee (16-9) vs. #24 Swain County (5-18)

#5 Gray Stone Day (23-1) vs. #28 Avery County (5-19)

#12 Christ the King (16-10) vs. #21 Hiwassee Dam (9-16)

#13 Robbinsville (21-6) vs. #20 Winston-Salem Prep (10-14)

#4 East Surry (17-5) vs. #29 Piedmont Community (12-13)

#3 Mitchell (18-5) vs. #30 North Stokes (6-19)

#14 Mount Airy (14-11) vs. #19 Blue Ridge (17-7)

#6 Community School of Davidson (23-4) vs. #27 Thomas Jefferson (13-12)

#11 North Rowan (19-8) vs. #22 Mountain Island Charter (9-10)

#7 Highlands (15-11) vs. #26 Bessemer City (11-11)

#10 Langtree Charter (25-4) vs. #23 Starmount (6-17)

#15 Hayesville (15-12) vs. #18 Polk County (15-8)

#2 Alleghany (24-3) vs. #31 East Wilkes (4-19)

East

#1 Pamlico County (24-1) vs. #32 East Columbus (9-15)

#16 Columbia (6-17) vs. #17 Uwharrie Charter (17-9)

#8 Cape Hatteras (17-5) vs. #25 River Mill Academy (14-11)

#9 Bishop McGuinness (20-4) vs. #24 Manteo (10-8)

#5 Chatham Charter (25-3) vs. #28 Gates County (10-13)

#12 Falls Lake Academy (19-7) vs. #21 Tarboro (14-12)

#13 Perquimans (17-7) vs. #20 Washington County (10-9)

#4 John A. Holmes (20-6) vs. #29 North Stanly (8-13)

#3 Weldon (22-1) vs. #30 Franklin Academy (11-13)

#14 Northampton County (14-7) vs. #19 Southside (17-8)

#6 Princeton (19-3) vs. #27 Rocky Mount Prep (11-7)

#11 Clover Garden (25-4) vs. #22 Chatham Central (14-12)

#7 Granville Central (13-13) vs. #26 Henderson Collegiate (11-12)

#10 Riverside-Martin (19-6) vs. #23 Woods Charter (11-6)

#15 Neuse Charter (16-5) vs. #18 Voyager Academy (13-8)

#2 Vance Charter (25-1) vs. #31 Pender (7-13)

2020 NCHSAA 2A Women’s Basketball Playoffs

First Round Pairings

West

#1 Salisbury (25-1) vs. #32 East Gaston (14-11)

#16 North Davidson (17-9) vs. #17 Wilkes Central (18-6)

#8 Ashe County (19-6) vs. #25 North Wilkes (14-11)

#9 Forest Hills (17-7) vs. #24 West Davidson (15-10)

#5 Mountain Heritage (19-6) vs. #28 Maiden (14-13)

#12 Brevard (17-6) vs. #21 Surry Central (17-9)

#13 R-S Central (19-7) vs. #20 Patton (15-10)

#4 Forbush (25-2) vs. #29 North Surry (13-13)

#3 Newton-Conover (24-2) vs. #30 East Rutherford (14-10)

#14 Bandys (19-6) vs. #19 Pisgah (17-9)

#6 Shelby (21-1) vs. #27 Draughn (17-9)

#11 West Stokes (22-4) vs. #22 Oak Grove (16-11)

#7 Franklin (19-6) vs. #26 Smoky Mountain (13-11)

#10 Bunker Hill (20-7) vs. #23 East Lincoln (16-10)

#15 West Stanly (16-10) vs. #18 West Wilkes (18-6)

#2 East Burke (24-3) vs. #31 Central Davidson (11-12)

East

#1 Farmville Central (20-3) vs. #32 Nash Central (7-18)

#16 East Bladen (21-4) vs. #17 Clinton (17-6)

#8 J.F. Webb (20-5) vs. #25 Wheatmore (12-13)

#9 East Duplin (18-4) vs. #24 Eastern Randolph (13-13)

#5 St. Pauls (25-0) vs. #28 Roanoke Rapids (15-9)

#12 Ledford (18-6) vs. #21 North Pitt (14-12)

#13 North Lenoir (20-5) vs. #20 SouthWest Edgecombe (16-9)

#4 Bertie (19-3) vs. #29 Durham School of the Arts (10-9)

#3 Kinston (23-3) vs. #30 West Bladen (16-8)

#14 Reidsville (18-5) vs. #19 Bunn (13-10)

#6 Croatan (23-2) vs. #27 Midway (17-7)

#11 Beddingfield (17-7) vs. #22 Providence Grove (13-13)

#7 NC School of Science & Math (22-5) vs. #26 Thomasville (12-11)

#10 T.W. Andrews (21-3) vs. #23 McMichael (11-12)

#15 Hertford County (17-8) vs. #18 Richlands (15-11)

#2 Randleman (21-2) vs. #31 North Johnston (12-12)

2020 NCHSAA 3A Women’s Basketball Playoffs

First Round Pairings

West

#1 Freedom (25-0) vs. #32 South Iredell (10-13)

#16 Forestview (19-8) vs. #17 Cox Mill (14-12)

#8 Ashbrook (20-4) vs. #25 Erwin (16-10)

#9 Charlotte Catholic (20-5) vs. #24 Parkwood (16-10)

#5 Enka (21-4) vs. #28 Alexander Central (12-13)

#12 Northern Guilford (20-6) vs. #21 Asheboro (18-8)

#13 Asheville (21-4) vs. #20 Weddington (18-7)

#4 Carson (23-3) vs. #29 A.C. Reynolds (10-13)

#3 Cuthbertson (25-2) vs. #30 Northwest Cabarrus (13-11)

#14 West Rowan (20-5) vs. #19 Watauga (17-8)

#6 Dudley (19-7) vs. #27 Marvin Ridge (11-12)

#11 Hickory (19-6) vs. #22 East Rowan (20-6)

#7 Central Cabarrus (21-5) vs. #26 Piedmont (11-11)

#10 Southwestern Randolph (22-4) vs. #23 Southwest Guilford (18-9)

#15 Mount Tabor (14-11) vs. #18 North Buncombe (20-6)

#2 Southeast Guilford (25-1) vs. #31 A.L. Brown (10-15)

East

#1 D.H. Conley (25-0) vs. #32 New Hanover (8-14)

#16 Northern Nash (17-7) vs. #17 Western Alamance (19-7)

#8 Union Pines (19-7) vs. #25 Southern Nash (9-12)

#9 Southern Durham (19-6) vs. #24 Northeast Guilford (11-14)

#5 Jacksonville (20-3) vs. #28 J.H. Rose (10-14)

#12 Westover (20-6) vs. #21 East Chapel Hill (16-8)

#13 White Oak (17-5) vs. #20 Swansboro (18-6)

#4 Eastern Alamance (22-4) vs. #29 Orange (11-12)

#3 E.E. Smith (26-1) vs. #30 North Brunswick (11-12)

#14 Southern Wayne (16-10) vs. #19 Chapel Hill (16-9)

#6 Northwood (20-5) vs. #27 Southern Alamance (9-15)

#11 East Wake (16-8) vs. #22 Person (15-8)

#7 Clayton (20-4) vs. #26 Vance County (13-12)

#10 Hunt (17-7) vs. #23 Franklinton (12-12)

#15 Harnett Central (18-5) vs. #18 Walter M. Williams (15-10)

#2 Rocky Mount (21-4) vs. #31 C.B. Aycock (11-13)

2020 NCHSAA 4A Women’s Basketball Playoffs

First Round Pairings

West

#1 Mallard Creek (24-2), BYE

#16 Independence (20-7) vs. #17 Olympic (15-9)

#8 Ragsdale (21-4), BYE

#9 South Mecklenburg (18-5) vs. #24 Pinecrest (14-11)

#5 Myers Park (19-8), BYE

#12 North Mecklenburg (18-7) vs. #21 South Caldwell (11-12)

#4 Northwest Guilford (23-3), BYE

#13 Hopewell (16-10) vs. #20 Phillip O. Berry (11-12)

#3 Providence (23-2), BYE

#14 Ardrey Kell (16-11) vs. #19 Hickory Ridge (16-11)

#6 McDowell (12-12), BYE

#11 East Forsyth (16-10) vs. #22 Hough (9-16)

#7 Zebulon B. Vance (22-5), BYE

#10 Butler (18-9) vs. #23 Purnell Swett (15-9)

#2 Glenn (23-1), BYE

#15 Lake Norman (15-9) vs. #18 West Forsyth (15-10)

East

#1 Southeast Raleigh (23-1), BYE

#16 Leesville Road (16-8) vs. #17 Hoggard (21-5)

#8 South View (13-11), BYE

#9 Jordan (21-4) vs. #24 Green Level (15-10)

#5 Ashley (23-4), BYE

#12 Knightdale (18-7) vs. #21 Heritage (14-12)

#4 Hillside (20-6), BYE

#13 Laney (21-5) vs. #20 Cardinal Gibbons (12-11)

#3 Holly Springs (18-7), BYE

#14 Seventy-First (18-8) vs. #19 Rolesville (17-9)

#6 Jack Britt (24-3), BYE

#11 Apex Friendship (21-2) vs. #22 Panther Creek (12-11)

#7 South Central (19-8), BYE

#10 Millbrook (20-6) vs. #23 Green Hope (12-10)

#2 Wakefield (21-3), BYE

#15 Garner (19-7) vs. #18 Athens Drive (15-11)

Concord vs. Kannapolis

The Concord Spiders and the A.L. Brown Wonders battle in South Piedmont Conference basketball at Bullock Gym in Kannapolis Friday, Jan. 10, 2020.

John Voncannon and Chris Hudson will call the action on Radio Free Cabarrus/485 Sports’ broadcast of the varsity games on the NFHS Network.

Concord at A.L. Brown girls game

The Wonders come into this game with a 4-10 overall record and 0-1 in the SPC after an conference opener against Northwest Cabarrus.

The Spiders are opening conference play, coming in with a 5-9 record.

Concord at A.L. Brown boys game

The Wonders are coming off a buzzer-beating win over Northwest Cabarrus. Kannapolis is 11-2 overall and 1-0 in the SPC.

The Spiders are opening conference play with a 6-7 overall record.

Other Cabarrus games

Cox Mill at Northwest Cabarrus

Central Cabarrus at Jay M. Robinson

Mount Pleasant at Forest Hills

These games will also be broadcast on NFHS Network. Schools in Union County and Iredell-Statesville are also on the NFHS Network.

Sponsor spotlight

Greater Charlotte Home & Landscape Show returns

Ati Williams of HGTV to share home improvement tips with show guests

The Greater Charlotte Home and Landscape Show will return in January to provide guests with the latest trends and products in home improvement, gardening, landscaping and outdoor décor.

Hosted by Marketplace Events and featuring a wide variety of exhibitors, the show will be held at the Cabarrus Arena and Events Center in Concord, where guests will be able to stroll through a variety of garden and landscape displays, shop for unique gifts, sample a variety of local wines and receive advice from experts in remodeling, flooring and much more.

At the Main Stage, guests will hear presentations from Ati Williams of HGTV. Williams was the host of HGTV’s “DC Flippers” and is the Principal of Honeycomb Residential. A renovation ninja, general contractor and design creative, Williams became interested in renovation and real estate when she purchased her first home and has since worked on dozens of renovations, from cosmetic builds to complete gut rehabs.

Pets for adoption from the Humane Society of Concord & Greater Cabarrus County as well as Krietzer’s Critter Corral Puppy Rescue will also be on hand at the show.

The show will be held from Friday, Jan. 24, through Sunday, Jan. 26. Show hours will be from 2 p.m. to 7 p.m. on Friday, 10 a.m. to 7 p.m. on Saturday, and 11 a.m. to 5 p.m. on Sunday. On-site parking is free, and a concession area open during show hours will feature a selection of snacks and beverages.   

Tickets for adults cost $9 at the door and $7 online. Tickets for children 12 and younger are free.

For more information, visit www.charlottehomeandlandscapeshow.com.