Tag Archives: basketball

Concord vs. Kannapolis

The Concord Spiders and the A.L. Brown Wonders battle in South Piedmont Conference basketball at Bullock Gym in Kannapolis Friday, Jan. 10, 2020.

John Voncannon and Chris Hudson will call the action on Radio Free Cabarrus/485 Sports’ broadcast of the varsity games on the NFHS Network.

Concord at A.L. Brown girls game

The Wonders come into this game with a 4-10 overall record and 0-1 in the SPC after an conference opener against Northwest Cabarrus.

The Spiders are opening conference play, coming in with a 5-9 record.

Concord at A.L. Brown boys game

The Wonders are coming off a buzzer-beating win over Northwest Cabarrus. Kannapolis is 11-2 overall and 1-0 in the SPC.

The Spiders are opening conference play with a 6-7 overall record.

Other Cabarrus games

Cox Mill at Northwest Cabarrus

Central Cabarrus at Jay M. Robinson

Mount Pleasant at Forest Hills

These games will also be broadcast on NFHS Network. Schools in Union County and Iredell-Statesville are also on the NFHS Network.

Sponsor spotlight

Greater Charlotte Home & Landscape Show returns

Ati Williams of HGTV to share home improvement tips with show guests

The Greater Charlotte Home and Landscape Show will return in January to provide guests with the latest trends and products in home improvement, gardening, landscaping and outdoor décor.

Hosted by Marketplace Events and featuring a wide variety of exhibitors, the show will be held at the Cabarrus Arena and Events Center in Concord, where guests will be able to stroll through a variety of garden and landscape displays, shop for unique gifts, sample a variety of local wines and receive advice from experts in remodeling, flooring and much more.

At the Main Stage, guests will hear presentations from Ati Williams of HGTV. Williams was the host of HGTV’s “DC Flippers” and is the Principal of Honeycomb Residential. A renovation ninja, general contractor and design creative, Williams became interested in renovation and real estate when she purchased her first home and has since worked on dozens of renovations, from cosmetic builds to complete gut rehabs.

Pets for adoption from the Humane Society of Concord & Greater Cabarrus County as well as Krietzer’s Critter Corral Puppy Rescue will also be on hand at the show.

The show will be held from Friday, Jan. 24, through Sunday, Jan. 26. Show hours will be from 2 p.m. to 7 p.m. on Friday, 10 a.m. to 7 p.m. on Saturday, and 11 a.m. to 5 p.m. on Sunday. On-site parking is free, and a concession area open during show hours will feature a selection of snacks and beverages.   

Tickets for adults cost $9 at the door and $7 online. Tickets for children 12 and younger are free.

For more information, visit www.charlottehomeandlandscapeshow.com.

4A, 3A basketball

Cox Mill visits Concord

No internet will upload later from Concord!

Live streaming broadcasts on NFHS Network from Radio Free Cabarrus/485 Sports Tuesday, Jan. 8:

Girls game approximately 5:30 p.m.

Boys game approximately 7 p.m.

Myers Park at Hickory Ridge

Radio Free Cabarrus/485 Sports is broadcasting both boys and girls varsity games on NFHS Network:

Girls game approximately 5:30 p.m.

Boys game approximately 7 p.m.

NCHSAA basketball playoffs start Tuesday

8 Cabarrus teams in the playoffs

hickory ridge tipoff 2015

Jay M. Robinson and Hickory Ridge, both with girls and boys teams in the playoffs, lead Cabarrus County teams into the N.C. High School Athletic Association basketball playoffs.

Cox Mill and Concord boys teams are in the playoffs along with the Central Cabarrus and A.L. Brown girls.

At Hickory Ridge Tuesday, the Ragin’ Bulls girls, a #16 seed in 3A West, will host #17 East Gaston, while the Ragin’ Bulls boys are a #12 seed and will host #21 McMichael.

Both Robinson teams will start the playoffs on the road. The girls are a #17 seed and play at #16 Charlotte Catholic. The boys are seeded #19 and travel to #12 Alexander Central.

The Cox Mill boys are the highest seeded Cabarrus County team at #6 and will host #27 A.C. Reynolds. The Chargers are also going to be without five players who were suspended for leaving the bench during an incident at the end of the Jesse Carson regular season finale. Here is the Independent Tribune story on those suspensions.

The Concord boys, who were third in the South Piedmont Conference regular behind Cox Mill and Hickory Ridge (co-champions), have a #15 and will host #18 North Iredell.

Complete boys’ pairings

First round games scheduled for Tuesday, Feb 24; records shown are 22-game records used for seeding

4-A EAST
32 Wilmington Ashley (11-11) at 1 Garner Magnet (22-0)
17 Hope Mills South View (14-8) at 16 Wilmington New Hanover (16-6)
25 Southern Alamance (15-7) at 8 Raleigh Broughton (20-2)
24 Wake Forest Heritage (15-7) at 9 Northern Durham (17-5)
28 Fayetteville Jack Britt (13-9) at 5 Durham Jordan (20-2)
21 East Chapel Hill (11-11) at 12 Greenville Rose (14-8)
20 Lumberton (13-9) at Fayetteville E.E. Smith (13-8)
29 Apex Middle Creek (13-9) at 4 Winterville South Central (20-2)
30 Clayton (12-10) at 3 Fayetteville Seventy-First (21-1)
19 Cary Panther Creek (13-9) at Greenville D.H. Conley (16-5)
27 Spring Lake Overhills (14-8) at 6 Wilmington Hoggard (18-4)
22 Durham Riverside (17-5) at 11 Cary (17-5)
26 New Bern (14-8) at 7 Apex (16-6)
23 Southern Pines Pinecrest (17-5) at 10 Knightdale (17-5)
18 Raleigh Leesville Road (14-8) at 15 East Wake (16-6)
31 Cary Green Hope (12-10) at 2 Raleigh Millbrook (21-1)

4-A WEST
32 South Caldwell (3-19) at 1 Charlotte Ardrey Kell (22-0)
17 Greensboro Ben Smith (13-9) at 16 Richmond Senior (15-7)
25 Cornelius W.A. Hough (16-6) at 8 Scotland (15-7)
24 Greensboro Grimsley (12-9) at 9 Lake Norman (15-7)
28 Charlotte Harding University (14-8) at 5 Greensboro Page (18-4)
21 Winston-Salem Mount Tabor (16-6) at 12 West Forsyth (20-2)
20 Charlotte Catholic (16-6) at 13 North Mecklenburg (19-3)
29 Berry Academy(14-8) at 4 Southwest Guilford (20-2)
30 Mooresville (12-10) at 3 West Charlotte (20-2)
19 Concord Jay Robinson (18-4) at 14 Alexander Central (18-4)
27 Winston-Salem Reynolds (15-7) at 6 Watauga (17-5)
22 Jamestown Ragsdale (15-7) at 11 Northwest Guilford (20-2)
26 East Forsyth (15-7) at 7 Pfafftown Reagan (17-5)
23 Charlotte Myers Park (13-9) at 10 McDowell (15-7)
18 Mint Hill Rocky River (12-10) at 15 Charlotte Olympic (17-5)
31 Asheville T.C. Roberson (7-15) at 2 Matthews David Butler (21-1)

3-A EAST
32 Pikeville Charles B. Aycock (5-17) at 1 Fayetteville Terry Sanford (21-1)
17 Jacksonville White Oak (15-7) at 16 Asheboro (17-5)
25 Hillsborough Cedar Ridge (13-9) at 8 Eastern Wayne (7-15)
24 Chapel Hill (14-8) at 9 Jacksonville (17-5)
28 Southern Nash (12-10) at 5 Raleigh Cardinal Gibbons (16-6)
21 Smithfield-Selma (10-12) at 12 Fayetteville Westover (15-7)
20 Southern Durham (13-9) at 13 Erwin Triton (12-10)
29 West Carteret (12-10) at 4 Eastern Alamance (20-2)
30 West Craven (10-12) at 3 West Brunswick (20-2)
19 Southern Lee (13-9) at 14 Northern Nash (9-12)
27 Nash Central (13-9) at 6 Wilson Hunt (15-7)
22 Wilson Fike (15-7) at 11 Northern Guilford (16-6)
26 Eden Morehead (13-9) at 7 Havelock (12-9)
23 South Johnston (14-8) at 10 Orange (16-6)
18 Rocky Mount (12-7) at 15 Eastern Guilford (18-4)
31 Hampstead Topsail (7-15) at 2 Cleveland (21-1)

3-A WEST
32 China Grove Jesse Carson (10-12) at 1 Ledford (20-2)
17 Anson (16-6) at 16 Newton Fred T. Foard (16-6)
25 Morganton Freedom (12-10) at 8 Canton Pisgah (17-5)
24 East Henderson (12-10) at 9 Statesville (11-7)
28 Morganton Patton (11-11) at 5 Gastonia Ashbrook (18-3)
21 Mayodan McMichael (13-9) at 12 Harrisburg Hickory Ridge (19-3)
20 Enka (13-9) at 13 Lenoir Hibriten (14-8)
29 West Henderson (11-11) at 4 Hickory (18-3)
30 West Iredell (11-11) at 3 Waxhaw Cuthbertson (19-3)
19 Kings Mountain (15-7) at 14 North Forsyth (14-8)
27 Asheville A.C. Reynolds (11-11) at 6 Cox Mill (18-4)
22 West Rowan (13-9) at 11 Weddington (20-2)
26 Asheville (11-10) at 7 Asheville Erwin (17-5)
23 North Henderson (12-10) at 10 North Buncombe (20-2)
18 North Iredell (15-7) at 15 Concord (17-5)
31 Belmont South Point (10-12) at 2 Shelby Crest (19-3)

2-A EAST
32 North Brunswick (10-12) at 1 Jacksonville Northside (20-1)
17 Siler City Jordan-Matthews (17-5) at 6 Midway (17-5)
25 Kill Devil Hills First Flight (15-7) at 8 Elizabeth City Northeastern (15-5)
24 South Lenoir (17-5) at 9 Warren County (20-2)
28 SouthWest Edgecombe (10-12) at 5 Fairmont (19-3)
21 Durham School of Arts (10-11) at 12 Clinton (17-5)
20 Southwest Onslow (14-8) at 13 East Duplin (11-11)
29 East Bladen (10-12) at 4 West Bladen (19-3)
30 Durham N.C. School of Science and Math (10-12) at 3 Kinston (20-2)
19 Greene Central (15-7) at 14 Wilson Beddingfield (10-10)
27 Roanoke Rapids (11-11) at 6 Burlington Cummings (17-5)
22 Hertford County (10-11) at 11 Bertie (17-5)
26 Red Springs (11-11) at 7 South Granville (17-5)
23 St. Pauls (8-14) at 10 Goldsboro (19-3)
18 Eastern Randolph (16-6) at 15 North Pitt (17-5)
31 South Columbus (10-12) at 2 Farmville Central (20-2)

2-A WEST
32 Claremont Bunker Hill (11-11) at 1 Sylva Smoky Mountain (22-0)
17 Gastonia Hunter Huss (15-7) at 16 Reidsville (11-9)
25 Lincolnton (16-6) at 8 Monroe Parkwood (12-10)
24 Polk County (7-15) at 9 West Wilkes (12-10)
28 Hendersonville (12-10) at 5 North Surry (19-3)
21 West Stokes (13-9) at 12 West Caldwell (18-4)
20 Monroe (13-8) at 13 Winston-Salem Carver (17-5)
29 Ashe County (11-11) at 4 Lexington (19-3)
30 West Davidson (11-11) at 3 Randleman (21-1)
19 Salisbury (15-7) at 14 North Rowan (16-5)
27 R-S Central (12-10) at 6 East Burke (17-5)
22 Franklin (11-11) at 11 Marshville Forest Hills (18-4)
26 Shelby (12-9) at 7 Lake Norman Charter (16-6)
23 East Rutherford (11-11) at 10 Burnsville Mountain Heritage (11-10)
18 Newton-Conover (15-7) at 15 Trinity (15-7)
31 Wilkes Central (11-11) at 2 East Lincoln (19-0)

1-A EAST
32 Princeton (8-14) at 1 East Carteret (22-0)
17 Rosewood (14-7) at 16 Roxboro Community (15-7)
25 Pender (11-11) at 8 Rocky Point Heide Trask (14-8)
24 Neuse Charter (12-10) at 9 Camden (20-2)
28 Franklin Academy (10-12) at 5 Spring Creek (20-2)
21 Kestrel Heights (16-6) at 12 Robersonville South Creek (14-8)
20 Plymouth (17-5) at 13 Southeast Halifax (14-8)
29 Tarboro (7-11) at 4 Weldon (20-2)
30 Raleigh Charter (7-12) at 3 Gates County (20-2)
19 Northampton (10-12) at 14 Pinetown Northside (17-4)
27 Granville Central (10-12) at 6 Riverside (Martin) (17-5)
22 Chocowinity Southside (13-7) at 11 Pamlico (15-7)
26 Perquimans (10-12) at 7 Whiteville (14-5)
23 Wallace-Rose Hill (13-9) at 10 Warsaw James Kenan (15-6)
18 Louisburg (12-9) at 15 Manteo (14-6)
31 Columbia (8-14) at 2 Durham Voyager Academy (22-0)

1-A WEST
32 Mitchell (8-14) at 1 Albemarle (22-0)
17 Robbinsville (17-5) at 16 Nantahala (7-13)
25 Community School of Davidson (12-10) at 8 Hiwassee Dam (13-9)
24 Cherryville (13-9) at 9 Cherokee (20-2)
28 South Robeson (10-11) at 5 Lincoln Charter (17-5)
21 Chatham Central (10-11) at 12 Mount Airy (17-5)
20 North Stanly (12-10) at 13 Saxapahaw River Mill (15-7)
29 Swain (9-13) at 4 East Montgomery (17-4)
30 South Davidson (8-14) at 3 Hayesville (19-3)
19 Mooresville Pine Lake Prep (14-8) at 14 North Moore (15-7)
27 Rosman (11-11) at 6 Avery (16-6)
22 Blue Ridge Early College (5-17) at 11 Bessemer City (18-4)
26 North Stokes (11-11) at 7 Winston-Salem Prep (15-7)
23 Kernersville Bishop McGuiness (15-7) at 10 Alleghany (19-3)
18 East Surry (17-5) at 15 Matthews Queen’s Grant (14-8)
31 Gastonia Highland Tech (8-14) at 2 Boonville Starmount (19-1)
First round games scheduled for Tuesday, Feb 24; records shown are 22-game records used for seeding

4-A EAST
32 Overhills (11-11) at 1 Raleigh Millbrook (22-0)
17 Apex (16-6) at 16 Raleigh Broughton (17-5)
25 Raleigh Leesville Road (14-8) at 8 Scotland (16-6)
24 Raleigh Wakefield (11-11) at 9 Greenville D.H. Conley (12-9)
28 Apex Milddle Creek (13-9) at 5 Wilmington Hoggard (20-2)
21 Greensboro E.E. Smith (15-6) at 12 Southeast Guilford (18-4)
20 Durham Jordan (16-6) at 13 Fayetteville Jack Britt (18-4)
29 East Chapel Hill (9-9) at 4 Hope Mills South View (20-2)
30 Winterville South Central (11-11) at 2 Durham Riverside (20-2)
19 Knightdale (16-6) at 14 Lumberton (17-5)
27 Cary Green Hope (13-8) at 6 Raleigh Athens Drive (19-3)
22 Wilmington Ashley (15-7) at 11 Wilmington New Hanover (19-3)
26 Wilmington Laney (14-8) at 7 Greensboro Dudley (19-3)
23 Southern Pines Pinecrest (13-9) at 10 Durham Hillside (19-3)
18 Holly Springs (17-5) at 15 East Wake (17-5)
31 New Bern (11-11) at 2 Southeast Raleigh (21-1)

4-A WEST
32 Asheville T.C. Roberson (5-17) at 1 Northwest Guilford (22-0)
17 Concord Jay Robinson (16-6) at 16 Charlotte Catholic (17-5)
25 North Mecklenburg (12-10) at 8 Alexander Central (17-5)
24 Kannapolis A.L. Brown (14-8) at 9 Mint Hill Rocky River (19-3)
28 Mooresville (11-11) at 5 Huntersville Hopewell (21-1)
21 Cornelius W.A. Hough (16-6) at 12 South Mecklenburg (15-7)
20 Lake Norman (11-10) at 13 Southwest Guilford (13-9)
29 West Forsyth (11-11) at 4 Charlotte Ardrey Kell (22-0)
30 North Davidson (10-11) at 3 Charlotte Myers Park (22-0)
19 Greensboro Page (13-9) at 14 Kernersville Glenn (17-5)
27 Charlotte Providence (11-11) at 6 South Caldwell (18-4)
22 Charlotte Berry Academy (15-7) at 11 Charlotte Mallard Creek (17-5)
26 West Mecklenburg (12-10) at 7 McDowell (18-4)
23 Indian Trail Porter Ridge (14-8) at 10 Davie (17-5)
18 Winston-Salem Mount Tabor (14-8) at 15 Matthews David Butler (17-5)
31 Watauga (7-15) at 2 Winston-Salem R.J. Reynolds (22-0)

3-A EAST
32 South Brunswick (4-15) at 1 Eastern Wayne (22-0)
17 Fayetteville Westover (16-6) at 16 Pikeville C.B. Aycock (17-5)
25 Southern Durham (13-9) at 8 Cameron Union Pines (20-2)
24 South Johnston (14-8) at 9 Pittsboro Northwood (19-3)
28 Rocky Mount (10-9) at 5 Corinth-Holders (17-5)
21 Eastern Guilford (15-7) at 12 West Carteret (16-4)
20 Wilson Fike (10-12) at 13 Wilson Hunt (17-5)
29 Northeast Guilford (11-11) at 4 Chapel Hill (19-2)
30 Lee County (11-11) at 3 Fayetteville Terry Sanford (20-2)
19 Jacksonville (12-10) at 14 Raleigh Cardinal Gibbons (18-4)
27 Nash Central (12-10) at 6 Havelock (14-7)
22 Eastern Alamance (14-8) at 11 Cleveland (19-3)
26 Oxford Webb (13-9) at  7 Hampstead Topsail (7-14)
23 Swansboro (14-8) at 10 Rockingham County (19-3)
18 Erwin Triton (13-9) at 15 Burlington Williams (18-4)
31 Eden Morehead (10-12) at 2 Northern Nash (21-0)

3-A WEST
32 Kings Mountain (8-14) at 1 Hickory (21-0)
17 East Gaston (14-8) at 16 Harrisburg Hickory Ridge (18-4)
25 China Grove Jesse Carson (12-10) at 8 Northern Guilford (19-3)
24 West Iredell (13-9) at 9 Gastonia Forestview (18-4)
28 North Gaston (10-11) at 5 Canton Pisgah (21-1)
21 North Henderson (16-6) at 12 East Rowan (19-3)
20 Monroe Piedmont (12-10) at 13 Cuthbertson (17-5)
29 West Rowan (10-12) at 4 Asheville Clyde Erwin (22-0)
30 Anson (10-12) at 3 Southwestern Randolph (22-0)
19 Southern Guilford (12-10) at 14 Gastonia Ashbrook (14-5)
27 Central Cabarrus (11-11) at 6 South Iredell (20-2)
22 Enka (15-7) at 11 Morganton Freedom (20-2)
26 Sun Valley (11-11) at 7 Shelby Crest (20-2)
23 Asheboro (14-8) at 10 South Rowan (17-5)
18 Asheville A.C. Reynolds (13-9) at 15 Ledford (16-6)
31 North Iredell (10-12) at 2 Weddington (22-0)

2-A EAST
32 Eastern Randolph (10-12) at 1 East Bladen (22-0)
17 Southern Vance (14-8) at 16 Goldsboro (11-7)
25 Dixon (13-9) at 8 Kinston (14-8)
24 Farmville Central (16-6) at 9 Red Springs (13-9)
28 South Columbus (10-10) at 5 High Point T.W. Andrews (21-1)
21 Yanceyville Bartlett Yancey (11-11) at 12 Wilson Beddingfield (17-3)
20 SouthWest Edgecombe (11-11) at 13 Clinton (16-6)
29 Burlington Cummings (11-11) at 4 Bertie (21-1)
30 Elizabeth City Northeastern (9-10) at 3 Bunn (22-0)
19 West Bladen (12-10) at 14 Currituck (14-7)
27 Midway (11-11) at 6 Jacksonville Northside (20-2)
22 North Lenoir (10-12) at 11 Warren County (20-2)
26 South Lenoir (13-9) at 7 Siler City Jordan-Matthews (17-5)
23 Hertford County (9-12) at 10 East Duplin (20-2)
18 Newport Croatan (14-8) at 15 Reidsville (12-7)
31 South Granville (10-12) at 2 North Pitt (22-0)

2-A WEST
32 East Rutherford (10-12) at 1 Burnsville Mountain Heritage (21-0)
17 Polk County (16-6) at 16 Newton-Conover (12-10)
25 South Stokes (14-8) at 8 R-S Central  (18-4)
24 Wheatmore (7-15) at 9 Lake Norman Charter (10-12)
28 Claremont Bunker Hill (13-9) at 5 Wilkes Central (20-2)
21 East Bend Forbush (14-8) at 12 North Rowan (13-6)
20 Franklin (15-7) at 13 North Surry (15-7)
29 West Stanly (13-9) at 4 Sylva Smoky Mountain (21-1)
30 Cramerton Stuart Cramer (12-10) at 3 East Davidson (22-0)
19 East Burke (15-7) at 14 Monroe Parkwood (15-7)
27 Ashe County (14-8) at 6 Monroe (20-2)
22 Maiden (12-10) at 11 North Wilkes (18-4)
26 Valdese Draughn (14-8) at 7 Surry Central (19-3)
23 Marshville Forest Hills (10-12) at 10 Madison (19-3)
18 Thomasville (15-6) at 15 Trinity (13-9)
31 Shelby (10-11) at 2 Catawba Bandys (22-0)

1-A EAST
32 Wallace-Rose Hill (7-14) at 1 Gates County (22-0)
17 Southeast Halifax (15-6) at 16 Perquimans (18-4)
25 Kestrel Heights (13-9) at 8 Louisburg (9-10)
24 Manteo (12-8) at 9 Lakewood (18-2)
28 Raleigh Charter (9-13) at 5 Rosewood (18-3)
21 North Edgecombe (6-13) at 12 Plymouth (16-6)
20 Jones Senior (12-10) at 13 Whiteville (14-6)
29 East Carteret (9-13) at 4 East Columbus (18-2)
30 Neuse Charter (8-12) at 3 Pamlico (21-1)
19 South Robeson (12-9) at 14 Northwest Halifax (11-7)
27 Princeton (9-13) at 6 Riverside (Martin) (18-4)
22 Ocracoke (16-6) at 11 Lejeune (16-3)
26 Camden (10-12) at 7 Rocky Point Heide Trask (11-11)
23 Weldon (13-6) at 10 Franklin Academy (18-3)
18 Warsaw James Kenan (12-8) at 15 Tarboro (9-12)
31 West Columbus (8-14) at 2 Roxboro Community (21-1)

1-A WEST
32 Mitchell (5-17) at 1 West Montgomery (21-0)
17 Saxapahaw River Mill (16-6) at 16 Robbinsville (16-6)
25 Rosman (12-10) at 8 Avery (10-12)
24 Bessemer City (12-10) at 9 Cherokee (20-2)
28 Gastonia Highland Tech (9-13) at 5 Misenheimer Gray Stone Day (18-4)
21 North Stanly (7-13) at 12 South Davidson (15-6)
20 Chatham Central (10-12) at 13 Albemarle (15-7)
29 South Stanly (9-13) at 4 Community School of Davidson (18-4)
30 North Moore (8-14) at 3 Winston-Salem Prep (18-3)
19 Blue Ridge Early College (11-11) at 14 Highlands (9-13)
27 East Surry (9-13) at 6 Hayesville (18-4)
22 Kernersville Bishop McGuinness (15-7) at 11 Winston-Salem Atkins (17-4)
26 Andrews (8-11) at 7 East Wilkes (17-5)
23 Elkin (15-7) at 10 Lincoln Charter (14-3)
18 Pine Lake Preparatory (12-9) at 15 Mount Airy (17-5)
31 Murphy (8-14) at 2 Hiwassee Dam (22-0)

Basketball playoffs next week for NCHSAA teams

Videos blacked out
Radio Free Cabarrus has hidden videos of our broadcasts at the request of Cabarrus County teams. Our coaches feel they are at a disadvantage with so many of their game videos available for opponents to scout. Our videos will be available again after the playoffs.
Playoffs broadcasts
The N.C. High School Athletic Association will announce seedlings and game pairings Saturday.
Radio Free Cabarrus will broadcast games beginning with the first round. Check back for our schedule. Playoff broadcasts will be audio only to comply with NCHSAA rules.

An interesting off-track Daytona moment

FINAL COUNTDOWN: Cox Mill, Hickory Ridge scramble to the SPC title

Jesse Carson at Cox Mill

West Rowan at Hickory Ridge

SPC doubleheader: Hickory Ridge-Concord, East Rowan-Cox Mill

Concord at Hickory Ridge

East Rowan at Cox Mill

Independent Tribune Cream of Cabarrus Rankings

The complete Cream of Cabarrus Rankings, conference standings and statistical leaders for Cabarrus County basketball players are published each Friday in the Independent Tribune.

Central Cabarrus battles Northwest Cabarrus

Central Cabarrus at Northwest Cabarrus

Concord battles Kannapolis in basketball

Listen live Wednesday or watch the video replay after the games between Concord and Kannapolis are complete.

Dee Bost battling for a spot with Indiana Pacers

Former Concord Spider Dee Bost  played with the Indiana Pacers Summer League team in Orlando. Bost, who played college ball for the Mississippi State Bulldogs, played in the NBA D-League last season.

Bost played in five games, averaging about 20 minutes per game. He scored 5.8 points while grabbing 2.4 rebounds, dishing out 2.2 assists and stealing 1.2 per game.

During the NBA D-League season,  the former Spider averaged 15.2 points, 6.1 rebounds and 8.4 assists.

Here are some of his highlights with the Idaho Stampede.

The former N.C. 3-A Player of the Year was a leader on state championships in both football and basketball for the Concord Spiders.

This Idaho Stampede's photo dubbed Dee Bost as the Floor General after leading the team in assists.
This Idaho Stampede’s photo dubbed Dee Bost as the Floor General after leading the team in assists.

Bost led the D-League in triple doubles and was second in assists per game. He earned Player of the Week honors in February. Click here for more information:

Bost’s big week in D-League

Davidson Wildcats get new floor at Belk Arena

The Davidson Wildcats are now members of the Atlantic 10. Renovations and improvements are underway at John Belk Arena. Here is a time lapse video of the new floor and re-design including  the A10 logo.

Davidson has moved to the A10 for all sports except football (Pioneer Football League) and wrestling (Southern Conference).